10 nxitimet më të mira anësore për të fituar para shtesë

Të gjithë mund të përdorim pak para shtesë, dhe një nxitim i mirë anësor është një mënyrë për t'i marrë ato. Më të mirat nuk kërkojnë shumë kohë. Ato ju japin fleksibilitet në punë dhe mund t'ju ndihmojnë të fitoni një sasi të mirë parash.

Përditësuar së fundi më Shkurt 18, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Gusht 30, 2022.

Të gjithë mund të përdorim pak para shtesë, dhe një nxitim i mirë anësor është një mënyrë për t'i marrë ato. Një nxitim anësor mund t'ju ndihmojë të kurseni mjaftueshëm për një paradhënie në një makinë ose shtëpi, të financoni ato pushime që keni dëshiruar gjithmonë, të rrisni portofolin tuaj të investimeve, t'ju ndihmojë të paguani borxhin ose çfarëdo që ju nevojitet për ca para rezervë.

Në një botë ideale, ju mund të vendosni paratë tuaja në punë dhe të gëzoni një të ardhur vërtet pasive, ose ngutja juaj anësore do të ishte aq fitimprurëse sa më në fund mund të bëhet koncerti juaj kryesor. Por edhe nëse ju duhet të vazhdoni punën tuaj të përditshme, një nxitim anësor mund t'ju bëjë para në një fushë për të cilën jeni të apasionuar.

Një nxitim anësor është diçka që bëni përveç punës tuaj kryesore, kështu që më të mirat nuk kërkojnë shumë kohë, ju japin fleksibilitet kur punoni dhe mund t'ju ndihmojnë të fitoni një sasi të mirë parash. Idetë e mëposhtme përfshijnë një përzierje të angazhimit të ulët ose fleksibël në kohë dhe vlerë të mirë për sasinë e përpjekjes që ka të ngjarë të nevojitet.

Idetë kryesore të ngutjes anësore për t'ju ndihmuar të fitoni më shumë

Këtu janë dhjetë nxitimet më të mira anësore për të fituar para të mira sipas kushteve tuaja.

1. Shitja e sendeve në një treg online

Njerëzit janë të njohur me faqet e shitjes së palëve të treta si eBay, Etsy ose Amazon, por ju mund t'i përmirësoni ato duke shitur në një sajt si Poshmark, i cili ofron artikuj të rinj dhe të përdorur të modës. Një avantazh i të shkuarit në nivele më të larta është se mund të jeni në gjendje të fitoni më shumë për të njëjtën sasi pune.

Ju mund të shisni artikuj nga të tjerët që nuk kanë kohë ose aftësi për ta bërë vetë. Por kur zhvilloni një njohuri më të thellë të tregut, mund ta bëni atë një hap më tej duke blerë artikujt kryesorë direkt nga klientët dhe më pas duke fituar vetë atë marzh fitimi.

2. Bëhuni një asistent virtual

Nëse jeni një magjistar i Excel-it ose veçanërisht i zoti në organizimin e skedarëve tuaj online, mund t'i përdorni këto aftësi të përditshme për të fituar para shtesë. Platformat online si Fiverr, Upwork dhe Outsourcely postojnë detyra administrative të nevojshme nga njerëzit në mbarë botën dhe shpesh janë aq të thjeshta sa organizimi i kalendarit ose renditja përmes një skedari Excel.

Asistentët virtualë paguhen për arsye të ndryshme dhe mund të paguajnë çfarëdo tarife që dëshirojnë në bazë të punës së tyre. Nuk ka kufi për atë që mund të ndihmoni në internet. Disa përdorin platforma në internet për të ilustruar libra për fëmijë apo edhe për të krijuar albume fotografish familjare për ata që i kanë autorët. Çfarëdo që ju jeni të mirë dhe keni një aftësi për të, ia vlen të shihni nëse dikush po e kërkon atë në internet.

3. Angazhimet e të folurit

A jeni një mjeshtër i motivimit, një doajen i dizajnit apo një ninja i sigurisë kibernetike? Merrni aftësitë dhe njohuritë tuaja eksperte te një audiencë e gatshme të paguajë për kohën tuaj. Ju do të duhet të krijoni autoritet (përmes mediave sociale, blogjeve, librave, videove ose diçka tjetër) dhe ka të ngjarë të rrisni audiencën tuaj së pari, por më pas mund të jeni në gjendje të fitoni para nga kjo. Gjeni një konferencë të gatshme t'ju paguajë për të folur për atë që ju pëlqen dhe përsërisni koncertin në vende të reja dhe për audienca të reja.

4. Tutoring

Të gjithë duan të kalojnë SAT, ACT, apo edhe provimin e tyre të ardhshëm. Merrni njohuritë tuaja për fushën e lëndës dhe mësoni dikë se si të arrijë sukses atje. Në ditët e sotme, mund ta bëni edhe nga siguria dhe komoditeti i shtëpisë tuaj nëpërmjet Zoom ose softuerëve të tjerë të konferencave me video. Nëse keni aftësi për teste të standardizuara të provimeve pranuese për shkollat profesionale si GMAT ose LSAT, mund të jeni në gjendje t'i çoni gjërat në treg dhe të keni një fitim edhe më të madh nga koha dhe aftësitë tuaja.

5. Shkrim i pavarur

Shkrimi i pavarur mund të jetë një nxitim anësor tërheqës nëse po kërkoni të përshtateni në disa punë kur keni kohë. Është një organizim edhe më i mirë nëse është në një fushë të specializuar me pak konkurrentë, kështu që pagat mbeten më të larta. Gjeni një vend për të shkruar, krijoni një reputacion për kthimin e një kopjeje të pastër që ka nevojë për pak ndryshime dhe më pas rriteni sa të doni. Ju mund ta ktheni atë nxitim anësor në të shkruar për diçka që ju pëlqen apo edhe një pozicion me kohë të plotë kur jeni një autoritet i njohur.

Shkrimi nuk është gjëja juaj? Bëni të njëjtën gjë në media si një redaktues video i pavarur. Vendosni kredencialet tuaja dhe më pas specializohuni në një lëndë ose fushë që ju pëlqen.

6. Hapni një biznes celular

Merrni parasysh hapjen e një biznesi celular për shërbimet që një përdorues mund të mos jetë në gjendje të udhëtojë për të marrë. Për shembull, merrni parasysh një shërbim celular për zëvendësimin e xhamit të thyer për dritaret në shtëpi ose makina. Planifikoni një takim para kohe dhe paraqituni për të rregulluar problemin. Ju mund të përqendroheni në biznes jashtë orarit të rregullt për të krijuar një avantazh konkurrues dhe për të mbajtur ende koncertin tuaj kryesor.

Një tjetër opsion në temën celulare mund të jetë shërbimi i detajimit të makinës. Sillni pajisjet tuaja dhe bëni gati udhëtimin e dikujt për t'u rrokullisur me stil.

7. Punoni si shofer breshëri

Shërbimet e udhëtimit janë bërë të njohura kohët e fundit, megjithëse COVID-19 sigurisht që e bëri atë më sfidues. Por një përfitim është orari fleksibël. Ju mund të jeni në gjendje të punoni rreth orarit tuaj, duke kufizuar disponueshmërinë tuaj në netë ose fundjavë, për shembull.

Shumë njerëz zgjedhin një lojtar të rëndësishëm si Uber ose Lyft, ose mund të jeni gjithashtu në gjendje të konfiguroni një lojtar rajonal.

8. Lëvizni sendet

Në një ekonomi në rritje, njerëzit po lëvizin gjatë gjithë kohës, edhe nëse është vetëm nëpër qytet. Vendoseni veten si dikush që mund të shfaqet në çdo kohë dhe ta zhvendosni atë send të rëndë nëpër bllok ose në anën tjetër të qytetit me kamionin tuaj të papërdorur. Ju mund të zgjeroheni në ruajtjen e gjërave për njerëzit ndërsa ata janë në procesin e lëvizjes nga një vendbanim në tjetrin.

9. Krijoni një dyqan online

Nuk ka qenë kurrë më e lehtë të krijosh një dyqan në internet përmes një shërbimi të tillë si Shopify, dhe kur i vë gjërat në lëvizje, vërtet mund të fitosh para ndërsa fle. Është e vështirë të mposhtësh atë fleksibilitet. Sigurisht, pjesa e vështirë është të gjesh produktet pa të cilat konsumatorët nuk mund të jetojnë dhe ta çosh atë komunitet njerëzish në faqen tënde.

Por ndërtimi i një dyqani në internet është gjëja me të cilën mund të punoni në kohën tuaj të lirë dhe të ndërtoni gradualisht ndërsa mësoni litarët.

10. Shëtitja e qenit

Qentë që shëtisin tingëllojnë kaq të vjetër, por mund të ofrojnë një pagesë më të mirë nga sa mund të mendoni. Plus, ju mund ta zgjeroni biznesin të paktën pak. Pronarët e kafshëve shtëpiake ka të ngjarë të jenë më të pasur se mesatarja (sipas të paktën një studimi) dhe një pronar i zënë kafshësh në një qytet mund të mos ketë kohë për të ecur me qenin e tyre. Pra, ata mund të jenë të gatshëm t'ju paguajnë për të bërë punën rregullisht - dhe nëse i koordinoni gjërat siç duhet, mund të jeni në gjendje të shëtisni disa qen në të njëjtën kohë, duke dyfishuar ose trefishuar paratë që fitoni në të njëjtën periudhë.

Nëse kafshët shtëpiake nuk janë gjëja juaj, mund të merrni një kthesë si kujdestare në shtëpi. Ndërsa disa pronarë shtëpish mund të paguajnë me para në dorë, të tjerët mund të jenë larg për muaj të tërë dhe t'ju ofrojnë një vend për të qëndruar, duke ju ndihmuar të kurseni në atë që është ndoshta shpenzimi juaj më i rëndësishëm.

Përmbledhje

Ngutjet më të mira anësore ju lejojnë të fitoni para të mira sipas kushteve tuaja, por mund të duhet kohë për të ndërtuar koncertin tuaj anësor në diçka të vlefshme. Do t'ju duhet të informoni njerëzit për ofertën tuaj dhe të tregoni se e përmbushni me besueshmëri çdo gjë që premtoni. Nga atje, ju mund të shihni se sa e madhe mund të ndërtoni ngutje tuaj anësore dhe nëse ajo mund të bëhet diçka edhe më fitimprurëse.

Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Ngutjet më të mira anësore”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Shfletoni të gjithë artikujt